مزایای ذغال فعال چیست؟

مزایای ذغال فعال چیست؟
ذغال فعال یک پودر سیاه و بی بو و بی بو است که اغلب در اتاق های اورژانسی برای درمان مصرف بیش از حد دوز استفاده می شود. خاصیت جاذب سموم آن دارای طیف وسیعی از کاربردهای دارویی و آرایشی است ، هرچند هیچ کدام از نظر علمی اثبات نشده اند.
منابع طبیعی فوق العاده کربن مانند چوب ، ذغال فعال شده را تولید می کند. پودر سیاه با اتصال به آنها سموم را از جذب در معده متوقف می کند. بدن قادر به جذب ذغال نیست و بنابراین سموم که به ذغال وصل می شوند بدن را در مدفوع رها می کنند.
در این مقاله برخی از روش های استفاده افراد از زغال فعال ، مزایای احتمالی آن و در صورت وجود هرگونه خطری مورد بحث قرار می گیرد.
ذغال فعال چیست؟
ذغال فعال همان ماده ای نیست که در آجرهای زغال سنگ یا قطعات غذایی سوخته یافت می شود.
تولید ذغال فعال باعث می شود که آن را به شدت جذب کرده و به مولکولها ، یونها یا اتمها متصل شود. به این ترتیب ، اینها را از مواد حل شده خارج می کند.
ساخت ذغال فعال شامل گرم کردن مواد غنی از کربن مانند چوب ، ذغال سنگ نارس ، پوسته های نارگیل یا خاک اره به درجه حرارت بسیار بالا است.
این فرآیند “فعال سازی” ذغال سنگ مولکولهای قبلی را جذب کرده و مجدداً سایتهای پیوندی را آزاد می کند. این فرآیند همچنین اندازه منافذ موجود در ذغال را کاهش داده و سوراخ های بیشتری در هر مولکول ایجاد می کند ، بنابراین سطح کلی آن را افزایش می دهد.
در نتیجه ، یک قاشق چایخوری پر از ذغال فعال ، مساحت بیشتری نسبت به یک زمین فوتبال دارد.
کاربردهای احتمالی ذغال فعال
مقامات فقط ذغال فعال را برای معالجه اضطراری بیش از حد دوز یا مسمومیت تصویب کرده اند.
اما به دلیل خواص قدرتمند پاک کننده ی سم ، برخی از طرفداران ذغال سنگ فعال را به عنوان درمانی برای لیست روزافزون شرایط پیشنهاد داده اند.
تحقیق در مقیاس بزرگ به اندازه کافی قطعی انجام نشده است تا مشخص شود فواید زغال فعال چیست. بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) همچنین برای دفاع از ادعای منافع خود به اصول اولیه شیمیایی ذغال فعال متکی هستند.
چند مورد از کاربردهای ذغال فعال با برخی از شواهد شامل موارد زیر است:
سلامت کلیه
ذغال فعال می تواند با فیلتر کردن سموم و داروهای هضم نشده به عملکرد کلیه کمک کند.
به نظر می رسد ذغال فعال در از بین بردن سموم حاصل از اوره ، محصول اصلی هضم پروتئین به ویژه مؤثر است.
تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، اما برخی از تحقیقات مربوط به حیوانات نشان می دهند که ذغال فعال ممکن است به بهبود عملکرد کلیه و کاهش آسیب های دستگاه گوارش و التهاب در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه کمک کند .
یک مطالعه در سال 2014 به موشهای صحرایی مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که 4 گرم (گرم) در هر کیلوگرم در روز از یک داروی زغال فعال شده خوراکی داده می شود ، اشاره کرد. محققان دریافتند که حیوانات کاهش قابل توجهی در التهاب روده و آسیب دارند.
در یک مطالعه دیگر در سال 2014 ، موش های مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی مزمن از مخلوط هایی حاوی 20 درصد زغال چوب فعال شده تغذیه شدند ، همچنین عملکرد کلیه بهبود یافته و میزان التهاب و آسیب کلیه را کاهش می داد.
گاز روده
تصور می شود که پودر ذغال فعال قادر به ایجاد اختلال در گاز روده است ، گرچه محققان هنوز نمی فهمند چطور.
مایعات و گازهای به دام افتاده در روده به راحتی می توانند میلیون ها سوراخ ریز در ذغال فعال شوند و این روند ممکن است آنها را خنثی کند.
در یک مطالعه سال 2012 ، تعداد کمی از افراد با سابقه گاز زیاد در روده خود 448 میلی گرم (میلی گرم) از ذغال فعال 3 بار در روز به مدت 2 روز قبل از معاینه سونوگرافی روده مصرف کردند . آنها همچنین صبح روز امتحان 672 میلی گرم دیگر مصرف کردند.
این مطالعه نشان داد که پزشکان معاینه پزشکی بهتر قادر به دیدن قسمتهای خاصی از اندامهایی بودند که قصد داشتند با سونوگرافی شناسایی شوند در حالی که گازهای روده قبل از درمان این موارد را گمنام می کردند.
همچنین ، حدود 34 درصد از شرکت کنندگان که ذغال فعال شده برای کاهش گاز خود را دریافت کرده بودند علائم بهبود یافته داشتند.
در یک مطالعه 2017 ، افرادی که 45 میلی گرم سیموتیکون و 140 میلی گرم ذغال فعال 3 بار در روز به مدت 10 روز مصرف کرده اند ، همه گزارش شده است که کاهش قابل توجهی در درد شکم را بدون عوارض جانبی گزارش کرده اند.
این تحقیقات هنوز محدود است ، اما یک هیئت از اتحادیه اروپا برای ایمنی مواد غذایی (EFSA) گزارش داده اند که شواهد کافی برای حمایت از استفاده از ذغال فعال برای کاهش تجمع بیش از حد گاز وجود دارد.
هیچ روش مشخصی برای استفاده از ذغال فعال برای گاز روده وجود ندارد ، اما EFSA توصیه می کند حداقل 30 گرم قبل از و بعد از هر وعده غذایی حداقل 30 گرم مصرف کنید.
تصفیه آب
مردم مدت هاست که از ذغال فعال به عنوان یک فیلتر آب طبیعی استفاده می کنند. درست مانند آنچه در روده ها و معده اتفاق می افتد ، ذغال فعال می تواند طیف وسیعی از سموم ، داروها ، ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها و مواد شیمیایی موجود در آب را با هم درگیر و جذب کند.
در تنظیمات تجاری ، مانند مراکز مدیریت پسماند ، اپراتورها اغلب از دانه های کربن فعال برای یک قسمت از فرآیند تصفیه استفاده می کنند. ده ها محصول تصفیه آب برای استفاده در منزل نیز با استفاده از کارتریج های کربن برای تصفیه آب سموم و ناخالصی ها طراحی شده اند.
یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که سیستم های تصفیه آب که از کربن استفاده می کردند ، پس از 6 ماه از نصب ، در 32 نمونه آب فیلتر نشده در 32 نمونه فلوراید حذف شدند.
اسهال
با توجه به استفاده از آن به عنوان جاذب گوارشی در مصرف بیش از حد و مسمومیت ها ، نتیجه می گیرد که برخی از افراد ممکن است ذغال فعال را به عنوان درمانی برای اسهال پیشنهاد دهند .
در یک بررسی 2017 از مطالعات اخیر بر روی استفاده از زغال فعال برای اسهال، محققان نتیجه گرفتند که آن را ممکن است قادر به جلوگیری از باکتری ها و مواد مخدر است که می تواند حال وارد شدن به اسهال از بدن جذب می شود با به دام انداختن آنها را در متخلخل، سطح بافت آن می شود.
محققان ضمن اشاره به اینكه به عنوان یك روش مناسب برای اسهال است ، ذكر كردند كه ذغال فعال ، عوارض جانبی کمی دارد ، خصوصاً در مقایسه با داروهای ضد اسهال متداول.
5- سفید کردن دندان ها و سلامت دهان و دندان
ده ها محصول سفید کننده دندان حاوی ذغال فعال هستند.
بسیاری از محصولات بهداشت دهان و دندان که حاوی ذغال فعال هستند ، دارای مزایای مختلفی هستند از جمله:
• ضد ویروس
• ضد باکتری
• ضد قارچ
• سم زدایی
خاصیت جذب سموم زغال فعال در اینجا ممکن است مهم باشد ، اما تحقیقات مهمی برای حمایت از استفاده از آن برای سفید کردن دندانها یا سلامت دهان انجام نشده است.
در یک بررسی سال 2017 ، محققان به این نتیجه رسیدند که اطلاعات آزمایشگاهی یا بالینی کافی برای تعیین ایمنی یا اثربخشی ذغال فعال برای سفید کردن دندانها یا سلامت دهان وجود ندارد.
مراقبت از پوست
محققان گزارش داده اند كه ذغال فعال می تواند به تركیب ریز ذرات مانند خاک ، گرد و غبار ، مواد شیمیایی ، سموم و باکتری ها به سطح پوست کمک کند تا از بین بردن آنها راحت تر شود.
دئودورانت
دئودورانت های زغال فعال مختلفی به طور گسترده ای در دسترس هستند. ذغال سنگ ممکن است بو و گازهای مضر را جذب کرده و آن را به عنوان یک دئودورانت زیر بغل ، کفش و یخچال ایده آل کند.
همچنین گزارش شده است که ذغال فعال قادر به جذب رطوبت اضافی و کنترل رطوبت در سطح خرد است.
عفونت پوست
در سراسر جهان ، بسیاری از متخصصان طب سنتی از پودر زغال فعال فعال شده از پوسته های نارگیل برای درمان شرایط بافت نرم مانند عفونت های پوستی استفاده می کنند.
ذغال فعال با جذب میکروبهای مضر از زخم ها ممکن است اثر ضد باکتریایی داشته باشد. چندین مورد تجاری در دسترس است.

منبع

آهنگ پیشواز همراه اول