به احتمال زیاد همه ما بعد از شنیدن نرمی استخوان در کودکان به بیماری راشتیسم فکر کرده ایم. نام علمی بیماری راشتیسم که کمتر به گوشمان خورده است ریکنزRicktes  است و از دسته بیماری های سو تغذیه به حساب می آید، که ارتباط آن در اختلال رشد استخوان کودکان دیده می شود.

بدن معمولا هورمون های تولید می کند که کلسیم و فسفر را به استخوان نمی رساند و ویتامین D  به جذب کلسیم و فسفر کمک فراوانی می کند. همچنین در ساختار استخوان و دندان ها نقش مهمی دارد. کمبود ویتامین D باعث نرمی استخوان، راشتیسم، انحنای پا و … می گردد.

بخوانید: بررسی روش های درمانی نرمی استخوان که باید بدانید

 

علامت و نشانه های نرمی استخوان در کودکان

  • وزن نوزاد در هنگام تولد بسیار کم است
  • نرم بودن جمجمه سر و بد فرمی آن
  • دیر رشد کردن دندان ها
  • قطور شدن استخوان مچ ها
  • برجستگی قفسه سینه
  • کوتاهی قد بیش از حد معمول
  • پا پرانتزی یا ضربدری

چه کسانی بیشتر دچار مشکل نرمی استخوان می شوند؟

نرمی استخوان معمولا بین کودکان ۶ تا ۳۶ ماه شایع است. که رشد استخوان در حال شکل گیری است و در صورت کمبود ویتامینD  و یا اختلال در جذب آن موجب بیماری نرمی استخوان می شود، به طور کلی دلایل گوناگونی وجود دارد از جمله:

کمبود ویتامین D

این امکان وجود دارد فرد به اندازه کافی از غذا کلسیم را جذب نکند و کمبود کلسیم منجر به بد شکلی استخوان و دندان و مشکلات عصبی و عضلانی می شود. کودکانی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند معمولا پوست های تیره، رژیم غذایی بدون لاکتوز، مشکلات کلیوی، التهاب روده و … دارند.

عامل ژنتیکی

برخی از بیماری های نرمی استخوان ممکن است بر اثر بیماری ژنتیکی در فرد باشد مثل بیماری راشتیسم که کلیه فرد قادر به تولید فسفات ندارد و کمبود آن در خون باعث ضعف و نرمی استخوان می گردد. عوامل ژنتیکی دیگری که قدرت بدن برای استفاده از کلسیم آن ها را تحت شعاع قرار می دهد و منجر به نرمی استخوان می شود کبد، کلیه، روده هستند و وجود کلسیم برای مستحکم شدن استخوان لازم و ضروری است.

برای پیشگیری از نرمی استخوان چه راه کارهای لازم است؟

یکی از بهترین منابع، استفاده از نور مستقیم خورشید است .

 ویتامین D موجود در نور خورشید جذب بدن می گردد و استفاده از غذاهای طبیعی مانند ماهی، تخم مرغ، غذاهای غنی شده با ویتامین دی و غیره .

سنین گوناگون و نحوه تشخیص نرمی استخوان

پزشکان در مرحله اول معاینه را با کمی فشار روی استخوان و احتمال درد در آن بررسی می کنند. در مرحله بعد انجام آزمایش و اندازه گیری سطح کلسیم خون و حتی تصویر برداری از استخوان و بررسی تغییر شکل آن مد نظر قرار می دهند و در آخرین مرحله نمونه برداری از استخوان برای بیماری حاد تر را بررسی می کنند.

حرف آخر

اگر کودک شما دچار درد در استخوان و تغییر شکل آن است حتما با یک مشاوره ارتوپدی کودک در ارتباط باشید و از راه کار های متخصص برای درمان استفاده کنید.