تعریف سازمان انرژی اتمی

انرژی اتمی یا انرژی اتمها انرژی حاصل از اتم ها هستند. این اصطلاح در سال 1903 آغاز شد كه ارنست رادرفورد در مورد احتمال انرژی اتمی صحبت كرد. [1] این اصطلاح توسط H. G. Wells در عبارت “تقسیم اتم” ساخته شد ، که در زمانی قبل از کشف هسته ابداع شده است. انرژی اتمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

انرژی اتصال هسته ای ، انرژی لازم برای تقسیم یک هسته اتم است.
انرژی بالقوه هسته ای ، انرژی بالقوه ذرات موجود در هسته اتمی است.
واکنش هسته ای ، فرآیندی که در آن هسته ها یا ذرات هسته ای با هم در تعامل هستند و در نتیجه محصولاتی متفاوت از اجزای اولیه است. همچنین به شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای مراجعه کنید.
پوسیدگی رادیواکتیو ، مجموعه فرآیندهای مختلفی است که توسط آنها هسته های اتمی ناپایدار (هسته های هسته ای) ذرات زیر اتمی ساطع می کنند.
انرژی پیوندهای بین اتمی یا شیمیایی ، که اتمها را در ترکیبات نگه می دارد.
انرژی اتمی منبع انرژی هسته ای است که از شکافت هسته ای پایدار برای تولید گرما و برق استفاده می کند.

شرکت پسمانداری سازمان انرژی اتمی

انرژی ای که از طریق واکنش هسته ای یا روند فروپاشی رادیواکتیو آزاد می شود. مورد توجه خاص فرآیندی است که به عنوان شکافت شناخته می شود و در یک راکتور هسته ای رخ می دهد و انرژی را معمولاً به صورت گرما تولید می کند. در نیروگاه هسته ای از این گرما برای جوشاندن آب به منظور تولید بخار استفاده می شود که می تواند برای رانندگی توربین های بزرگ استفاده شود. این به نوبه خود ژنراتورها را برای تولید نیروی برق فعال می کند. انرژی اتمی با صحیح تر انرژی هسته ای خوانده می شود.

تعریف و مترادف انرژی اتمی از فرهنگ لغت انگلیسی آنلاین از Macmillan Education.

این تعریف انگلیسی انگلیسی از انرژی اتمی است. مشاهده تعریف انگلیسی انگلیسی از انرژی اتمی.

فرهنگ لغت پیش فرض خود را به انگلیسی آمریکایی تغییر دهید.

تلفظ انرژی هسته ای

عناوین جایگزین: انرژی اتمی ، انرژی اتمی
انرژی هسته ای ، انرژی اتمی نیز نامیده می شود ، انرژی که در فرآیندهای تأثیر هسته های اتمی یعنی هسته های متراکم اتم ها به مقدار قابل توجهی آزاد می شود. این از انرژی سایر پدیدههای اتمی مانند واکنشهای شیمیایی عادی که فقط الکترونهای مداری اتمها را درگیر می کنند ، متمایز است. یکی از روشهای آزاد سازی انرژی هسته ای ، شکافت هسته ای کنترل شده در دستگاه هایی به نام راکتور است که هم اکنون در بسیاری از نقاط جهان برای تولید برق کار می کنند. روش دیگر برای به دست آوردن انرژی هسته ای ، همجوشی هسته ای کنترل شده ، وعده هایی را می دهد اما تا سال 2020 به اتمام نرسیده است. انرژی هسته ای توسط همجوشی هسته ای و هم شکافت هسته ای به طور انفجاری آزاد شده است. انرژی هسته ای را نیز ببینید.

شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای
شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای
نمودار نشانگر تفاوت بین شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای. شکاف هسته ای در راکتورهای هسته ای برای تولید انرژی برای نیروی الکتریکی و کاربردهای مشابه استفاده می شود. همچنین از آن برای ایجاد بمب اتمی استفاده شده است. فیوژن برای ایجاد سلاح های هسته ای استفاده می شود و قول تولید برق را دارد.
© Merriam-Webster Inc.
مدل اتمی پوسته در مدل اتمی پوسته ، الکترون ها سطح انرژی مختلفی یا پوسته ها را اشغال می کنند. پوسته K و L برای یک اتم نئون نشان داده شده است.
درباره این موضوع بیشتر بخوانید
اتم: انرژی هسته ای
زندگی تقریباً غیرممکن از اواسط قرن بیستم غیرممکن است و آگاه نیستیم که انرژی از اتم حاصل می شود …
در شکافت هسته ای هسته اتم ، مانند اورانیوم یا پلوتونیوم. به دو هسته سبکتر با جرم تقریبا مساوی تقسیم می شود. این فرآیند ممکن است در بعضی موارد به صورت خودبخودی اتفاق بیفتد یا ممکن است در اثر تحریک هسته با انواع ذرات (به عنوان مثال ، نوترون ، پروتون ، دوترون یا ذرات آلفا) یا با تابش الکترومغناطیسی در قالب پرتوهای گاما ایجاد شود. در فرآیند شکافت مقدار زیادی انرژی آزاد می شود ، محصولات رادیواکتیو تشکیل می شوند و چندین نوترون منتشر می شوند. این نوترون ها می توانند شکاف در هسته نزدیک مواد شکافت پذیر ایجاد کنند و نوترون های بیشتری را آزاد کنند که بتوانند توالی را تکرار کنند ، باعث یک واکنش زنجیره ای می شود که در آن تعداد زیادی از هسته ها شکافت می شوند و انرژی عظیمی آزاد می شوند. اگر در راکتور هسته ای کنترل شود ، چنین واکنش زنجیره ای می تواند قدرت را برای منافع جامعه فراهم کند. اگر کنترل نشده باشد ، مانند مورد بمب به اصطلاح اتمی ، می تواند منجر به انفجار نیروی مخرب عالی شود.

نیروگاه هسته ای
نیروگاه هسته ای
نیروگاه هسته ای تیانوان با استفاده از راکتورهای تحت فشار آب در لیانیونانگ ، استان جیانگ سو ، چین.
© کریگ هانسون / Shutterstock.com
همجوشی هسته ای فرایندی است که با آن واکنش های هسته ای بین عناصر نور عناصر سنگین تری تشکیل می دهند. در مواردی که هسته های متقابل متعلق به عناصر با تعداد اتمی کم باشند (به عنوان مثال ، هیدروژن [شماره اتمی 1] یا ایزوتوپ های آن دوتریوم و تریتیوم) ، مقدار قابل توجهی انرژی آزاد می شود. پتانسیل انرژی عظیم ذوب هسته ای برای اولین بار در سلاح های هسته ای یا بمب های هیدروژن ، که در دهه بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم تولید شد ، مورد سوء استفاده قرار گرفت. برنامه های صلح آمیز احتمالی ذوب هسته ای ، به ویژه با توجه به عرضه بی حد و حصر سوخت همجوشی روی زمین ، یک تلاش بی حد و حصر برای مهار این فرآیند برای تولید نیرو را تشویق کرده است. اگرچه راکتورهای همجوشی عملی هنوز ساخته نشده اند ، اما شرایط لازم برای دمای پلاسما و عایق حرارتی تا حد زیادی حاصل شده است ، نشان می دهد که انرژی همجوشی برای تولید انرژی الکتریکی اکنون یک احتمال جدی است. راکتورهای همجوشی تجاری نویدبخش انرژی غیرقابل توصیف برای کشورهای جهان را می دهند.

سردبیران دائرالمعارف بریتانیکا
این مقاله اخیراً توسط Melissa Petruzzello ، دستیار سردبیر اصلاح و ویرایش شده است.
بیشتر در این مقاله های مرتبط با Britannica بیاموزید:
مدل اتمی پوسته در مدل اتمی پوسته ، الکترون ها سطح انرژی مختلفی یا پوسته ها را اشغال می کنند. پوسته K و L برای یک اتم نئون نشان داده شده است.
اتم: انرژی هسته ای
زندگی تقریباً غیرممکن از اواسط قرن بیستم غیرممکن است و آگاه نیستیم که انرژی از هسته اتمی حاصل می شود. اصل فیزیکی اساسی در این واقعیت این است که کل توده موجود پس از هسته ای …
ماهان ، آلفرد تایر
روابط بین الملل قرن بیستم: انرژی اتمی
ابرقدرتها همچنین نتوانستند به انرژی اتمی دست یابند. با وجود مقاومت محافل قدرتمند در مطبوعات ، کنگره و ارتش علیه هرگونه اسرار اتمی ، بایرنس در ژانویه سال 1946 کمیته ای را برای پیش نویس پیشنهادات برای کنترل بین المللی اتمی منصوب کرد …
ماهان ، آلفرد تایر
روابط بین الملل قرن بیستم: مسابقه تسلیحات هسته ای
مسابقه تسلیحات پس از جنگ از اوایل سال 1943 آغاز شد ، هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی برنامه اتمی خود را آغاز کرد و مأمورانی را در غرب برای سرقت اسرار اتمی ایالات متحده قرار داد. هنگامی که ایالات متحده آمریکا برنامه باروخ را در سال 1946 رد کرد و روابط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی خراب شد