بیماری التهابی روده

بررسی اجمالی بیماری روده التهابی
اصطلاح التهابی روده (IBD) گروهی از اختلالات را نشان می دهد که روده ها در آنها ملتهب می شوند. اغلب به عنوان یک بیماری خود ایمنی تصور شده است ، اما تحقیقات نشان می دهد که التهاب مزمن ممکن است به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به بدن نباشد. درعوض ، نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به ویروس ، باکتریها یا مواد غذایی بی ضرر در روده است و باعث التهاب می شود که منجر به آسیب روده می شود.

دو نوع مهم IBD عبارتند از: کولیت اولسراتیو و بیماری کرون. کولیت اولسراتیو محدود به روده بزرگ یا روده بزرگ است. از طرف دیگر بیماری کرون می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را از دهان تا مقعد درگیر کند. با این حال ، بیشتر اوقات ، قسمت آخر روده کوچک یا روده بزرگ یا هر دو را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگر IBD دارید ، می دانید که معمولاً یک دوره اپیلاسیون و از بین می رود. هنگامی که التهاب شدید وجود داشته باشد ، این بیماری فعال تلقی می شود و فرد دچار شعله ور شدن علائم می شود. وقتی التهاب کمتری وجود داشته باشد یا خیر ، فرد معمولاً بدون علائم است و گفته می شود این بیماری در حال بهبود است.

ادامه خواندن زیر

علائم بیماری روده چیست؟

ممکنه خوشت بیاد
چه عواملی باعث ایجاد التهاب روده می شوند؟
IBD نوعی بیماری با علت ناشناخته است. برخی از عوامل یا ترکیبی از عوامل – باکتری ها ، ویروس ها ، آنتی ژن ها – سیستم ایمنی بدن را به وجود می آورد تا یک واکنش التهابی در دستگاه روده ایجاد کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که برخی ترکیبات ارثی ، ژنتیکی و یا عوامل محیطی ممکن است باعث ایجاد IBD شوند. همچنین ممکن است این باشد که بافت خود بدن باعث واکنش اتوایمیون شود. هرچه باعث ایجاد آن شود ، واکنش بدون کنترل ادامه می یابد و به دیواره روده آسیب می رساند و منجر به اسهال و درد شکم می شود.

علائم بیماری التهابی روده چیست؟
مانند سایر بیماری های مزمن ، فرد مبتلا به IBD عموما دوره هایی را طی می کند که بیماری در آن شعله ور می شود و باعث ایجاد علائم می شود ، به دنبال آن دوره هایی که علائم آن کاهش یا ناپدید می شود و سلامتی برمی گردد. علائم آن از خفیف تا شدید است و عموماً بستگی به این دارد که چه بخشی از دستگاه روده درگیر است. آنها شامل موارد زیر هستند: